Skakanje-kako da odviknete vašeg psa od ovog nepristojnog ponašanja?
Mnogim vlasnicima ne uspeva da odviknu svog psa od skakanja na poznate ili nepoznate ljude. To se ne sme tolerisati ako ne zbog prljanja garderobe, onda zbog težine i veličine psa pri čemu veliki pas može da obori čoveka a o pretrpljenom strahu i da ne govorimo.
Ako vlasnik toleriše kada pas skače na njega, to je njegova stvar ako mu se to dozvoli jednom, ovo će se ponavljati stalno i u buduće. Pas ne može da razlikuje da li su mu šape prljave ili smo mi u čistim pantalonama. Mogućnosti odvikavanja psa od ove loše navike su različite.
MEĐUSOBNO LIZANjE-LjUBLjENjE PASA VRHOM NJUŠKE : Da bismo shvatli zašto psi skaču na ljude, moramo se prisetiti da štenad vrhom njuškice traži hranu od majke. Kasnije se prvobitni smisao ovakvog ponašanja gubi i iskazuje se kao znak pozdrava. Ukoliko neki mladi pas želi da pozdravi nekog svog srodnika mora da skoči do njegove njuške.
POZDRAVLjANjE SA LjUDIMA : Ovo tipično pseće pozdravljanje naš ljubimac želi da pokaže i prema nama kao višima po rangu. Zbog toga pokušava da lizne gazdu pre svega u predelu usta. A da bi to postigao mora da skoči. Ovaj gest pokoravanja na treba sprečavati grdnjom. Naprotiv, mnogi psi će tada još više skakati da bi nerazumnom šefu pokazali svoj podređeni položaj.
SKAKANjE NA ČOVEKA KAO ZNAK AGRESIVNOSTI : Skakanje može da bude i napad na čoveka. Ako to radi vaš pas hitno potražite stručnog trenera za pse. To je nešto sasvim drugo u odnosu na skakanje zbog pozdrava.
DEFINISANjE PROBLEMA : Da bi se odredio ispravan trening za psa koji voli da skače na ljude moramo znati kada je ovaj problem počeo. Mnogi psi skaču na gazdu ili članove porodice kada oni dolaze kući. Drugi psi skaču na svakog čoveka koji dolazi u kuću. To već ne sme da se toleriše jer ne voli svako pozdravljanje na ovaj način. Neki psi, međutim, torade i izvan svoja četiri zida usput skaču na gazdu ili na prolaznike u šetnji. Kao prvo, treba sagledati u kojim situacijama psi to rade. Sledeće što treba da se odlučite jeste to od čega želite da ga odviknete.
POTREBAN JE SVEOBUHVATAN TRENING : Psi loše generalizuju. Ako neki pas nauči da više ne skače na gazdu kada opn dolazi kući, to ne znači da neće skakati na nekog drugog člana porodice prilikom posete. Nije dovoljno trenirati samo sa jednim gostom, biće potrebni mnogi dobrovoljci. Ako pas shvati da ne izaziva pažnju skačući na nekoga kod kuće radiće to prilikom šetnje i dalje. Ako to ne radi samo poznatim osobama potrebno je i treniranje sa neznancima. Trebaće vam dakle, pomoćnici koji će stalno simulirati problematične situacije po vašim upustvima dok vi na primer šetate parkom sa sendvičem u ruci. Za trening je potrebno strpljenje. Povratak na staro ponašanje je moguće čim pas ponovo bar jednom, postigne uspeh u smislu poklonjene pažnje zbog skakanja.
DOSLEDNOST : Potrebno je da budete dosledni ako želite da posignete rezultat. Ne smete dozvoliti da pas skače na neku osobu, a na drugu ne. Od psa ne može da se očekuje da razlikuje da li neko nosi farmerke ili je u odelu. U ovom anti-šok treningu treba da učestvuju svi članovi porodice, gazdarca ne sme da dozvoljava ono što gazda brani.
OKRETANjE : Kada pas pokuša da ostvari kontakt skakanjem, pouzdana metoda je da mu okrenete leđa. Umesto očekivane pažnje videće vaša leđa. Tako prekidate kontakt pogledom ne govorite ništa i udaljavate se od psa jedan korak. On će skočiti u prazno. Uglom oka posmatrajte kako pas reaguje. U pitanju je brzina reagovanja za svaše strane. Čim se pas ponovo spusti na zemlju, iznenađen zbog uzaludnog pokušaja okrenite mu se pohvalite ga ili nagradite. Ipak će dobiti željenu pažnju, ali tek kada je sa svečetiri na zemlji. Možda će sesti iznenađen-tim bolje. Pas koji sedi ne može istovremeno skočiti.
Ako pas neprestano skače i vi ne možete ugrabiti povoljan trenutak da sve ovo uradite, ostanite okrenuti leđima prema psu. Ako krene u krug da bi vam prišao spreda opet mu okrenite leđa. Čim odustane ili bar napravi pauzu, nagradite ga. Ali u toj situaciji ne smete biti suviše euforični, jer će on opet početi da skače. Neki psi u početku ovog treninga mogu još više da skaču ali posle nekog vremena okretanje ipak deluje.
Za ovu metodu se može koristiti i klik aparat. Potrebno ga je upotrebiti čim pas spusti sve četiri šape na zemlju ovde klik zamenjuje nagradu. Taj zvuk je brži od vaših reči, tako se neće dogoditi da pas nije na zemlji u trenutku dok ga hvalite i dobra mogućnost da shvati šta tražite od njega.
POVRATAK KUĆI : Ako vaš pas skače isključivo kada vi ili neko od članova porodice dolazi kući, možete ga odvići okretanjem od njega ili ga naučiti na drugi pozdravni ritual. Pred kućna vrata možete staviti njegovu omiljenu igračku. Čim otvorite vrata dajte mu igračku i on će je nositi ponosno kao plen i neće više skakati. Takođe možete da mu date i neku grickalicu. Ako mu je date iz ruke posle nekog vremena on će uvek ciljno jurišati na vašu ruku umesto da skače. Naučiće da je bolje da ostane na zemlji. Ali pazite da vaša ruka uvek bude u visini njegove glave ako je pas mali sagnite se.
Ako vaš pas skače i u drugim situacijama opet primenite princip okretanja leđa verovatno je takav pas naučio da skakanjem postiže kontakt. Dok stojite sa poznanikom na ulici i razgovarate prilikom šetnje sa psom, pas skoči na vas, vi prekidate razgovor i obratite se psu, on će brzo naučiti da tako postiže cilj, ili vas tako poziva na igru loptom. Vi prihvatite i gotovo je Što češće ima uspeha skakanjem biće potrebno vreme za odvikavanje.
HVATANjE ZA NjUŠKU : Sami psi često reaguju međusobno na isti način. Ukoliko to ne uspe pas će svog dosadnog srodnika uhvatiti za njušku. To možete i vi da pokušate iako to nije jednostavan zahvat dok pas skače. To ne sme da se uradi kad je pas ponovo na zemlji, jer bi to shvatio kao kaznu. Delovalo bi kontraproduktivno. Ako vam ne uspe odmah pas to može shvatiti kao neku igru i skakati još više. Za takav zahvat treba da ste veoma vešti.
SKAKANjE NA POSETIOCE : Gosti koji žele da vam pomognu pri treningu mogu da postupe na prethodno opisane načine (okretanjem ili davanjem igračke). Ipak, tu je potrebno mnogo ponavljanja i mnogo različitih posetilaca da bi se pas odvikao od skakanja.
Ukoliko dolazi gost koji nije upoznat sa situacijom možete pokušati da pošaljete psa na njegovo mesto pošto se čuje zvono na vratima. Tek pošto gost uđe pas može da izađe i da ga pozdravi. Došao je red da nauči da uvek ide na mesto kada se žačuje zvono na vratima. Za to vreme je potrebna jedna osoba koja će stalno da zvoni dok pas ne nauči da treba da ide na svoje mesto. Naravno,tada treba da dobije nagradu. Pošto se posle zvona niko ne pojavljuje pas će brzo naučiti da bez komande ide na svoje mesto i tamo legne. Posle nekoliko sekundi (vreme treba postepeno produžavati) ne sme da napusti mesto. Tek kad ovo počne dobro da funkcioniše posle zvona neko ttreba i da uđe u kuću. U početku treba da za psa bude to neka neatraktivna osoba, tako da pas ostane mirniji. Tako će pas naučiti da posetilac slobodno uđe i da ga on pozdravi tek pošto ga gazda pozove. Gost treba već da sedi i tako je pošteđen skakanja.
SKAKANjE NA NEPOZNATE OSOBE PRILIKOM ŠETNjE : Prijateljski raspoloženi psi su skloni bar u prvim godinama života da pozdrave skakanjem svakog čoveka koji se pojavi u njihovom vidokrugu. Ako imate takvog psa pozovite ga svaki put k sebi kad ugledate čoveka koji se približava. Zatim ga nagradite nekom grickalicom ili igrom i zbavljajte ga sve dok prolaznik ne nestane. Morate uporno raditi na tome da vaš pas dođe na poziv a u tome vam pomaže i duži povodac. Tako će te ga bar sprečiti da trči prema drugim ljudima. Posle toga će i bez poziva doći do vas, čim ugleda nekog prolaznika. Ali vaš pomoćnik na treningu ne sme psu priređivati nikakve neprijatnosti jer će ovaj tako da postane nesiguran prema strancima ili čak i agresivan.
ŠTENCI : Simpatično je kad se štenci penju po nama da bi ostvarili neki kontakt i mnogi vlasnici to dozvoljavaju. To se čak pojačava maženjem i pričom. Ali više se isplati ostati neumoljiv i čvrst jer što se nauči od malena teško se posle zaboravlja. Kada odete kući čučnite i dajte priliku štenetu da stupi sa vama u kontakt. Tako neće morati da skače.
STARI NAČINI : Telesno kažnjavanje zbog skakanja se ne preporučuje, što je nada bilo uobičajeno. Nemojte nikada udariti psa kolenom u stomak kada skoči ili stati na šapice ili ga jošubosti iglom u njušku. Na žalost još uvek postoje knjige u kojima se ovakve stvari nalaze kao vaspitne preporuke. Ako je čovek star i nepokretan pa ne može da odvikne psa od skakanja okretanjem leđa ili drugim navedenim načinima može da upotrebi pištolj na vodu, jer pas ne voli da ga prskaju vodom. Važno je samo to da pas shvati da je neka neprijatnost koju doživi pri takvom treningu u vezi sa skakanjem na osobu a ne zbog te osobe. Zbog toga ga treba pomaziti ili mu dati nešto čim se spusti na zemlju.
DA LI JE PAS KOJI SKAĆE OPASAN : Naravno da taj način pozdravljanja nije sa lošim namerama. Ali za osobu na koju je skočio posledice mogu biti i telesne i duševne.